Válka v Gaze: strašná daň na duševním a fyzickém zdraví žen

20.02.2024

Od císařských řezů bez anestezie přes žádnou podporu v těhotenství až po nedostatek hygienických potřeb – příběhy žen v Gaze, které se snaží přežít pod izraelskými bombami, přibližuje Iman Farajallah, lékařka klinické psychologie.


,,Již přes 137 dní jsou palestinské ženy zbaveny přístupu k menstruačním potřebám a těhotenské péči, což zvyšuje zdravotní riziko, zejména tam, kde ženy žijí v dočasných přístřešcích, jako jsou stany a školní třídy."

Ženy prakticky nemají přístup k čisté vodě, lékům a hygienickým potřebám a zvyšuje se tak riziko infekce. Nemají žádné soukromí, což jen prohlubuje stres a utrpení.


Rozpaky a stud

,,K fyzickému nepohodlí se přidává emocionální strádání, rozpaky a stud, které podkopávají jejich pocit důstojnosti a sebeúcty. Nedostatek základních zdravotnických potřeb umocňuje jejich pocit bezmoci a beznaděje, takže jsou náchylní k řadě psychických problémů, včetně úzkosti, deprese a zoufalství."

,,Přerušení Rehaminých psychologických sezení prohloubilo její problémy. Dcera potřebuje vlastní prostor, a tak jsem stůl přikryla dekami, abych se pokusila zmírnit její trápení a poskytnout jí trochu soukromí," popisuje Sanaa Abu Ras, jejíž dcera trpí autismem a vyžaduje tak zvláštní péči i během menstruace.

Menstruační cyklus značně ovlivňuje psychiku žen, která se u palestinských žen na území Gazy zhoršuje. Ženy hlásí také nepravidelnou menstruaci či její úplné vymizení.

,,Otřesná realita izraelské války způsobila všudypřítomný strach, úzkost a ztrátu životně důležitých sociálních vazeb."

Postrádají základní životní potřeby

Současné okolnosti války ztěžují situaci těhotných žen, které potřebují kvalitní a pravidelnou péči před, během i po porodu.

,,Nestabilní psychologické prostředí, neustálé bombardování a všudypřítomný strach, které palestinské ženy v Gaze zažívají, však vedou k tragickým následkům, jako jsou potraty a ztráty na životech, včetně nenarozených dětí, v důsledku přímých útoků izraelských okupačních sil."

Alaa Muhammad, která byla v pátém měsíci těhotenství, barvitě popsala bezcitnost izraelských okupačních sil, které nebraly ohled na zranitelné postavení těhotných žen a nutily je utíkat k Egyptským hranicím bez zásob, čelit nebezpečným podmínkám
a neustálým hrozbám násilí.

Alaa v Rafah přečkávala v provizorním stanu bez jakékoli důkladné péče. V termínu porodu se dostavila do emirátské porodnice, která byla přeplněná dalšími ženami a na svůj porod čekala hodiny. Krátce po porodu musela porodnici opustit a vrátit se
do svého stanu, kde měla jen málo zásob pro sebe a novorozené dítě.


Císařský řez bez anestezie

,,Ženy, kterým se podaří dorazit do nemocnice na plánovaný porod, často zjistí, že jejich zákrok byl zrušen kvůli velkému počtu zraněných, které musí nemocnice v daný den ošetřit. (následuje příběh palestinské ženy) V den porodu ji šokovalo zjištění, že pro operaci není k dispozici žádné anestetikum. Během zákroku prosila lékaře, aby ho kvůli nedostatku anestetik přerušil, čímž ohrozila bezpečnost svou i svého dítěte. Následky operace jen prohloubily její fyzickou a psychickou bolest, protože chyběla základní pooperační péče, jako jsou léky, antibiotika a úleva od bolesti. Strach a úzkost ji sžíraly, protože se obávala možných zdravotních komplikací a infekcí. Kvůli nedostatečné péči přišla o své dítě. Stále se potýká s psychickým šokem z tragické ztráty svého dítěte, bojuje s depresemi a nesnesitelnou bolestí."

Doktorka Fajarallah zakončuje svůj článek těmito slovy:

,,Je to prosba o lidskost a spravedlnost uprostřed chaosu této kruté války, v níž se odráží houževnatá naděje na budoucnost, v níž budou moci palestinské ženy žít
v míru a bezpečí a v níž budou moci palestinské matky přivádět na svět své děti důstojně a bezpečně, stejně jako všechny matky na světě."


Zdroj: Middle East Eye

Vytvořte si webové stránky zdarma!