Partneři ve zločinu - Spoluúčast EU na izraelské genocidě v Pásmu Gazy 2
Evropsko-izraelské vztahy v oblasti obchodu se zbraněmi.
Izrael má své kořeny v evropském kolonialismu a násilném vyvlastnění palestinské půdy. Na tomto pozadí se po desetiletí vytvářely úzké vazby mezi EU a Izraelem, zejména v oblasti vysoce lukrativního zbrojního průmyslu. Zbraně jsou základní složkou, díky níž může Izrael pokračovat v genocidní válce proti Gaze, a většina zbraní, o nichž pojednává tato kapitola, se dnes pravděpodobně používá proti Palestincům v Gaze. Tato kapitola proto poskytuje rozsáhlý přehled obchodu se zbraněmi mezi EU a Izraelem, přičemž se zaměřuje zejména na roky předcházející současnému útoku na Gazu. Dříve než se budeme věnovat konkrétním vývozům, je vhodné krátce probrat předpisy o obchodu se zbraněmi, které se vztahují na členské státy EU.
Společný postoj Evropské unie ke zbraním
Vývoz zbraní z EU do třetích zemí, včetně Izraele, je právně vázán společným postojem EU ze dne 8. prosince 2008, který definuje společná pravidla pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu. Tento postoj stanoví osm kritérií, podle nichž se posuzuje vývoz zbraní.
Ačkoli se může zdát zcela jasné, že podle těchto kritérií, zejména druhého kritéria týkajícího se lidských práv a mezinárodního humanitárního práva (MHP), by žádný členský stát EU neměl v současné době a pravděpodobně ani nikdy předávat zbraně Izraeli, uplatňování společného postoje EU představuje obrovskou výzvu pro ty, kteří se na něj snaží spoléhat při zastavení vývozu zbraní.
Vzhledem k tomu, že k transferům zbraní dochází i nadále, vyvstává otázka, zda je společný postoj projednatelný soudní cestou. Teoreticky ano, ale v praxi je třeba překonat obrovské překážky, které prakticky znemožňují soudní řízení, zatímco společnosti pokračují ve vývozu zbraní a státy neprojevují politickou vůli jej omezit.
Stručně řečeno, je to recept na katastrofu - slabý regulační rámec s nedostatečným dohledem a postupy odpovědnosti, které by dohlížely na jedno z nejlukrativnějších a vysoce zkorumpovaných odvětví na světě zaměřené na výrobu smrtících zbraní, které státy považují za demonstraci své vojenské síly, a proto se zdráhají zavést zbrojní embargo. Navíc ti, kteří mají pravomoc taková embarga uvalit, jsou někdy finančně zainteresováni na zbrojních obchodech, které jsou jejich středobodem.
Evropský vývoz zbraní do Izraele: více, než se na první pohled zdá
USA jsou zdaleka nejvýznamnějším dodavatelem zbraní do Izraele, jehož vojenská podpora činí více než 3 miliardy USD ročně. Izrael zároveň rozvinul vlastní zbrojní průmysl, na který se spoléhá při budování své vojenské síly. Evropské státy významně přispívají k vojenské síle Izraele, a to jak z hlediska rozvoje vlastního průmyslu, tak i při budování jeho vojenské síly.
Německo je druhým největším dodavatelem zbraní do Izraele, přičemž v letech 2018 až 2022 mu byly uděleny licence na vývoz zbraní v hodnotě 0,88 miliardy eur. To představuje polovinu vývozu zbraní z EU v těchto letech. Dalšími hlavními vývozci zbraní
z EU do Izraele jsou Rumunsko, Francie, Itálie, Česká republika a Španělsko (uvedené v pořadí podle klesající hodnoty). Celková hodnota vývozu Spojeného království činí 167 milionů EUR, ale od brexitu je do celkové hodnoty vývozu zbraní z EU ve výši
1,76 miliardy EUR zahrnuta pouze částečně. EUR, protože Spojené království opustilo EU v období, na které se vztahuje tento výzkum, někdy se používá termín evropský, který odráží tuto skutečnost v celém časovém období, které tak zpravidla zahrnuje EU27 a Spojené království.
Ačkoli Izrael nepatří mezi dvacet nejvýznamnějších destinací pro dodávky zbraní z EU, dodávky zbraní z EU a Spojeného království jsou i nadále důležité, neboť kromě USA jsou jedinými významnými dodavateli zbraní pro Izrael a zahrnují především důležité zbraňové systémy, jako jsou letadla, válečné lodě, tanky a obrněná vozidla. Největší nedávný obchod v hodnotě
3 miliard eur se týkal tří ponorek od německé společnosti ThyssenKrupp a byl podepsán v lednu 2022. Podobný předchozí obchod je vyšetřován v souvislosti s obviněními z úplatkářství a korupce.
Některé velké vývozy, které se uskutečnily v letech zahrnutých do tohoto výzkumu - 2018-2022 - z evropských zemí, lze přímo spojit se zbraněmi používanými v současné válce v Pásmu Gazy, jako jsou motory pro tanky Merkava a obrněná vozidla Namer (MTU - dceřiná společnost Rolls-Royce, Německo), korvety Sa'ar (Thyssenkrupp Marine Systems, Německo), námořní děla (Leonardo, Itálie) a houfnice (BAE Systems, Spojené království).59 Několik zemí se také podílí na výrobě pro stíhačku F-35.
Vývoz zbraní z členských států EU do Izraele (2018-2022) udělené vývozní licence, v milionech EUR
- Německo - 879,80
- Rumunsko - 314,91
- UK (po Brexitu) - 112,05
- Francie - 93,00
- Itálie - 90,30
- Česká republika - 81,55
- Španělsko - 62,90
- UK (před Brexitem) - 54,73
- Belgie - 44,01
- Bulharsko - 24,24
- Rakousko - 20,49
- Slovensko - 19,11
- Malta - 17,59
- Nizozemsko - 11,87
- Portugalsko - 11,81
v oblasti lidských práv nebo závažného porušení mezinárodního humanitárního práva".
Izraelský vývoz zbraní do EU: legitimizace "bojem osvědčené" marketingové strategie
Izraelský vojenský a bezpečnostní průmysl udržuje úzké vztahy s IDF a ministerstvem obrany. "Dlouho předtím, než vznikne produkt, který by se dal prodávat, jej technologické společnosti nabídnou IDF, policii nebo zpravodajským službám a ty jej vyzkouší, někdy i v probíhajících operacích, aby jej otestovaly a vylepšily," uvedl Itamar Yaar, bývalý zástupce šéfa izraelské Národní bezpečnostní rady.
Podle Antonieho Loewensteina, autora knihy The Palestine Laboratory (2023), je "okupace na Západním břehu Jordánu
a v Pásmu Gazy ideálním místem pro vývoj a testování nových zbraňových systémů, včetně sledovacích dronů, nástrojů pro shromažďování zpravodajských informací a zbraní s umělou inteligencí". Jakmile jsou použity proti Palestincům, příslušné společnosti je prodávají na světových veletrzích zbraní. Obranné vybavení "vyzkoušené v boji" je propagováno pomocí videí
a fotografií pořízených v Palestině, aby se globálním kupcům ukázalo, jak je "účinné".
Tato prodejní strategie je velmi úspěšná. Izrael je desátým největším vývozcem zbraní na světě (2018-2022) a zdaleka největším
v přepočtu na obyvatele. Přibližně 25 % izraelského vývozu zbraní směřuje do evropských zemí. Prudký nárůst vojenských rozpočtů a kontext zrychlené militarizace od zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině v únoru 2022 zvýšil evropskou poptávku po izraelských zbraních a jejich pořizování, například po systémech protiraketové obrany.
Takové nákupy legitimizují kontroverzní marketingové techniky izraelských zbrojních společností a posilují jejich postavení
a kapacity. Podle Eugena Kogana v časopise European Security & Defence "izraelský vývoz zbraní do EU umožňuje pokračovat
v rozsáhlých investicích do výzkumu a vývoje s cílem udržet se v čele světového obranného průmyslu", čímž se dále podporuje cyklus testování nových zbraní a technologií. Jeremy Issacharoff, bývalý izraelský velvyslanec v Německu, označil zvýšení prodeje zbraní do Evropy za "diplomatickou podporu Izraele" a očekává, že dotčené země budou mít pro Izrael a jeho operace proti Palestincům "větší pochopení".
Vlády jednotlivých zemí běžně odmítají obavy politiků, nevládních organizací a aktivistů ohledně evropských nákupů izraelských zbraní, přičemž většinou argumentují tím, že pouze hledají nejlepší vybavení a nechtějí brát v úvahu pozadí prodejců zbraní.
Hlavní příjemci konvenčních zbraní z Izraele do EU (2019-23) hodnota v milionech TIV
- Německo - 134
- Česká republika - 100
- UK (po Brexitu) - 90
- Litva - 67
- Finsko - 57
- Rumunsko - 52
- Polsko - 47
- Španělsko - 37
- Řecko - 30
na které se vztahuje pojistná smlouva. Je to maximální částka v dolarech, kterou pojišťovna vyplatí, pokud je majetek, který pojistila, považován za konstruktivní nebo skutečnou totální škodu.).
Drony jsou jedním z nejprodávanějších produktů izraelského vojenského a bezpečnostního průmyslu. Jen v Evropě provozují izraelské bezpilotní letouny - především od společností Elbit, IAI a Aeronautics - pro vojenské, a nebo bezpečnostní účely Ázerbájdžán, Česká republika, Finsko, Francie, Gruzie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kazachstán, Kypr, Německo, Nizozemsko, Severní Makedonie, Polsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Řecko a Velká Británie.
Kontroverzní je, že agentura EU pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex, která se podílí na nezákonném "vytlačování" a dalším porušování lidských práv migrantů, uzavřela smlouvy se společnostmi Elbit a IAI na provádění letů dronů pro ostrahu hranic
ve Středozemním moři. Agentura Frontex běžně předává informace o poloze lodí s uprchlíky, získané prostřednictvím bezpilotních letounů a dalších metod sledování, libyjské pobřežní stráži, která tyto lodě často násilně stahuje zpět do Libye, kde lidé končí v nechvalně známých detenčních centrech, kde jim hrozí vražda, mučení a otroctví.
Text obsahuje překlad materiálů zpracovaných Transnational Institute (TNI), mezinárodním výzkumnýma advokátním institutem.
Zde je odkaz na originál: https://www.tni.org/en/publication/partners-in-crime-EU-complicity-Israel-genocide-Gaza
Datum publikování: 4.června 2024