Odhalení izraelské propagandistické mašinérie

24.05.2024

Izrael v minulosti lhal a vymýšlel si, aby získal mezinárodní sympatie a odvrátil pozornost od svých zvěrstev vůči Palestincům. 


Lži začaly brzy. Ačkoli před vznikem státu Izrael v roce 1948 žilo v 1 300 palestinských městech a vesnicích 1,4 milionu Palestinců, světu byla předkládána myšlenka, že Izrael, jinými slovy Palestina, "je zemí bez národa pro lid bez země".
Izrael tuto lež ještě přikrášlil, když tvrdil, že Palestinci v roce 1948 dobrovolně opustili své domovy, aby byli u příbuzných jinde. Tento jev založil základní izraelskou kulturu, která využívá lži, že Palestina patří židovskému národu.


Od té doby izraelská propagandistická mašinérie nezahálí a pokračuje i dnes. Nejenže se Izrael snaží získat podporu širšího světa, ale jeho posláním je také dehumanizovat Palestince tím, že zaplavuje jejich mysl nepodloženými obviněními. Lži se opakují stále dokola a jen zřídkakdy jsou odvolány, jen aby na dotyčných zanechaly stopy.
Jedním z mnoha příkladů byla smrt palestinsko-americké novinářky  Shireen Abu Akleh v roce 2022. Byla zabita izraelským odstřelovačem, když informovala o izraelských vpádech do uprchlického tábora Jenin na okupovaném Západním břehu Jordánu, přestože měla na sobě novinářskou vestu.


Izrael z její smrti obvinil Palestince a jako důkaz zveřejnil nesouvisející video s palestinskou střelbou. Později CNN a další západní média našla očité svědky, kteří potvrdili, že útok provedla izraelská armáda. Izraeli trvalo celý rok, než od činu ustoupil a za smrt Abu Akleh se omluvil. Byla to první z mnoha podobných úmrtí, neboť v Pásmu Gazy bylo zabito již více než 100 novinářů.
Podobné lži se šíří od 7. října loňského roku. Tři dny po útoku Hamásu na Izrael vzala izraelská armáda novináře na prohlídku napadených kibuců, aby jim předvedla strašlivé masakry, kterých se Hamás dopustil. Zkáza a ztráty byly nepochybně evidentní, ale bylo nutné krutost umocňovat lží a vymyšlenými historkami? 


Nejprve izraelští policisté oznámili, že Hamás zavraždil 40 dětí, z nichž většině usekl hlavu. Jeden z důstojníků novinářům řekl,
že: ,,děti byly pověšeny na prádelní šňůře v řadě za sebou." Jiný potvrdil smrt jednoho z těch, kteří přežili Osvětim. Třetí hovořil 
o těhotné ženě ubodané k smrti před očima jejích dětí.


Eli Beer, zakladatel dobrovolnické organizace United Hatzalah of Israel, odcestoval do USA a vyprávěl Američanům o strašlivém masakru, který Hamás provedl. ,,Ti bastardi strčili děti do pece a zapnuli troubu," řekl.
,,Viděl jsem malé děti, kterým uřezali hlavy. Nevěděli jsme, která hlava patří kterému dítěti. Na vlastní oči jsem viděl ženu, která byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. Přišli k ní do domu, před očima jejích dětí jí otevřeli břicho, vyndali dítě a před jejíma očima to malé, maličké dítě ubodali a pak ji před očima její rodiny zastřelili a pak zabili i ostatní děti." 
Nechápu, jak mohl o takových událostech vědět tak podrobně. Je samozřejmé, že čtyřměsíční plod váží asi čtyři unce a je dlouhý asi 12 cm.

Dodávaje takovým lžím legitimitu, americký prezident Joe Biden takové historky sebevědomě zopakoval. ,,Viděl jsem některé fotografie, když jsem tam byl - jak přivazují matku s dcerou k sobě na provaze a pak je polévají petrolejem a pak je upalují, jak stínají hlavy kojencům, jak dělají věci, které jsou prostě nelidské - naprosto, úplně nelidské," řekl.
Bílý dům pak musel vysvětlovat, že Biden tyto příběhy skutečně četl ve zprávách a neviděl fotografie. ,,Američtí představitelé ani prezident neviděli fotografie ani takové zprávy nezávisle nepotvrdili," uvedl. Nicméně i dnes je příběh o sťatých dětech jedním 
z nejznepokojivějších z útoků Hamásu.


Neexistuje však žádný důkaz, který by mohl potvrdit některou z výše uvedených historek o divošství. Jedná se o naprosté výmysly, které západní média okamžitě přetavila ve fakta.

Americký novinář Jeremy Scahill z webové stránky Intercept například říká, že ,,v kibucu Beeri toho dne nebyl zabit žádný přeživší holocaustu. Nedošlo k žádnému hromadnému stínání hlav kojenců, skupinovým popravám v dětském pokoji, věšení dětí na prádelní šňůry ani umísťování kojenců do pecí. Žádné těhotné ženě nebylo rozříznuto břicho a plod nebyl před jejíma očima 
a očima ostatních dětí ubodán. Tyto příběhy jsou zcela smyšlené, je to soubor drzých lží, které jsou zbraní k vyvolání kolektivního hněvu, jenž se používá k ospravedlnění neospravedlnitelného."

Na druhou stranu Izrael pokaždé, když se dopustí nějakého krutého činu, tvrdí, že s ním nemá nic společného a že je nad takové činy povznesen. Nicméně později se ukáže, že čin skutečně spáchal Izrael.


Popírání je běžným nástrojem izraelských úředníků. Izrael například popřel, že by při svých operacích
v Pásmu Gazy a Libanonu používal bílý fosfor, ale mezinárodní skupina pro lidská práva Human Rights Watch ověřila videa, na nichž Izrael používá dělostřelecký bílý fosfor.


Podle mezinárodního práva je používání bílého fosforu omezeno a nikdy se nesmí střílet v blízkosti obydlených civilních oblastí.
Běžnou strategií používanou Izraelem je také fabulace. Obvinil Agenturu OSN pro pomoc a práci v Palestině (UNRWA), že je infiltrována členy Hamásu, kteří se podíleli na útocích ze 7. října. "Instituce jako celek je útočištěm radikální ideologie Hamásu," řekl deníku Wall Street Journal jeden z vysokých izraelských představitelů. 


Západní média tato obvinění okamžitě zopakovala a několik západních zemí poté pozastavilo poskytování finančních prostředků UNRWA. Protože však Izrael nepředložil důkazy na podporu svých tvrzení, řada zemí, mezi nimi Švédsko, Kanada a Evropská unie, nyní financování organizace obnovila. Agentura Reuters potvrzuje, že "mnoho zemí, které pozastavily financování palestinské uprchlické agentury OSN, si to pravděpodobně rozmyslelo a platby by mohly být brzy obnoveny".


Dalším zdrojem lží byly útoky na nemocnici Al-Shifa v Pásmu Gazy. Izraelská armáda tvrdila, že nemocnice byla základnou,
ze které Hamás operoval. Vyprodukovala video, které zřejmě ukazovalo zásoby zbraní Hamásu - hrstku pušek, uniforem, počítač a vysílačku - a kus papíru na zdi, který byl podle ní seznamem jmen teroristů. 

Na seznamu byly však pouze dny v týdnu v arabštině.


Izrael uvedl, že sklad zbraní je značný, ale záběry nebyly ani dostačující, ani přesvědčivé, a video bylo brzy bez vysvětlení
v tichosti smazáno. Právní poradce amerického ministerstva zahraničí Brian Finucane uvedl, že: ,,tyto zbraně samy o sobě sotva ospravedlňují vojenskou fixaci na nemocnici Al-Shifa".


Následovaly další výmysly. Jednou z nich bylo video zdravotní sestry, která údajně v nemocnici Al-Shifa řekla, že Hamás drží ženy a děti jako lidské štíty. Řekla také, že Hamás krade v nemocnici veškeré potraviny, palivo a léky. Video se stalo virálním, ale později se ukázalo, že bylo zinscenované a že žena byla mexicko-izraelská herečka.


Mezitím BBC informovala o tom, jak izraelští vojáci bili a ponižovali zdravotníky v nemocnici Nasser v Pásmu Gazy. Videozáznam ukazuje řadu mužů svlečených do spodního prádla, kteří klečí s rukama za hlavou. Před některými z nich leží lékařské pláště. Lékaři a zdravotnický personál uvedli, že byli poléváni studenou vodou, opakovaně biti izraelskými vojáky a několik dní zadržováni, než byli propuštěni.


Podle BBC izraelská armáda na otázky neodpověděla, ale popřela, že by při jejich operacích došlo ke zranění zdravotnického personálu. Uvedli také, že: ,,jakékoli týrání zadržených je v rozporu s rozkazy, a je proto přísně zakázáno." Jedná se o další verzi toho, jak Izrael popírá svá zvěrstva pomocí lží a výmyslů. Podvody jsou vždy hlasité a jasné.
Lež o tom, že nemocnice slouží jako velitelská centra Hamásu, umožnila Izraeli zaměřit se na ně a zabít tisíce Gazanů, kteří v nich našli útočiště.


Vzhledem k tomu, že se Izrael uchyluje k podobným historkám, aby získal sympatie v zahraničí a vykreslil Palestince jako nelidské, pokračuje v krveprolití v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu. Propaganda však může zakrýt úmyslnou genocidu jen do určité míry a nakonec jsou lži odhaleny. Svět pak pochopí pravdu a je odpuzen těmi, kdo za takovými zvěrstvy stojí. 


Překlad článku: https://english.ahram.org.eg/News/519646.aspx

Vytvořte si webové stránky zdarma!