Nikaragua žaluje Německo u Mezinárodního soudního dvora za to, že nezabránilo genocidě Palestinců

07.03.2024

Nikaragua oficiálně podala u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu proti Německu, v níž tuto zemi obviňuje jednak z toho, že nezabránila genocidě Palestinců v Gaze, ale také z toho, že "přispěla
ke spáchání genocidy".

Nikaragua ve své žádosti požádala Mezinárodní soudní dvůr, aby prohlásil, že Německo nedodrželo své závazky vyplývající
z Úmluvy o genocidě a nezabránilo genocidě v Gaze tím, že poskytlo podporu Izraeli a snížilo financování Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky (UNRWA). 

Žaloba žádá soud, aby "rozhodl a prohlásil", že Německo porušilo mezinárodní humanitární právo, včetně svých závazků podle Ženevských úmluv z roku 1949 a jejich dodatkových protokolů z roku 1977.

Evropská země podle něj rovněž nedodržuje další mezinárodní normy, které nelze porušit, neboť napomáhá izraelské vojenské okupaci Palestiny, včetně probíhajícího útoku na Gazu.

Nikaragua rovněž vyzvala Světový soud, aby Německu nařídil zastavit pomoc a podporu Izraeli.

V tiskovém prohlášení vydaném nikaragujskou vládou Managua uvedla, že Německo poskytlo Izraeli "politickou, finanční
a vojenskou podporu", přestože vědělo, že "vojenské vybavení bude použito při závažném porušování mezinárodního práva".

Rovněž uvedla, že Berlín přerušil pomoc UNRWA, což byl krok, který následoval po izraelských obviněních, že se zaměstnanci UNRWA podíleli na útocích vedených Hamásem na jižní Izrael ze 7. října.

,,Německo nadále nerespektuje své závazky a aktivně napomáhá porušování pravidel mezinárodního práva ze strany Izraele, čímž vážně a bezprostředně poškozuje palestinský lid, zejména obyvatele Gazy, a mezinárodní společenství," uvedla nikaragujská vláda ve svém prohlášení.

Server Middle East Eye se obrátil na německé velvyslanectví ve Washingtonu DC s žádostí o komentář k této zprávě.

Žádost přichází poté, co latinskoamerická země zaslala Německu, Spojenému království, Nizozemsku a Kanadě varování, že tyto země zažaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli obvinění, že zbraně, které dodávají Izraeli, jsou používány ke genocidě Palestinců v Gaze.


Latinskoamerické národy vyčítají Izraeli válku v Gaze


Nikaragua byla jednou z několika zemí, které spolu s Tureckem, Jordánskem, Venezuelou, Pákistánem, Bangladéšem, Maledivami a Namibií v lednu podpořily žalobu Jihoafrické republiky na Izrael za genocidu.

Mezinárodní soudní dvůr vydal koncem ledna předběžné rozhodnutí o jihoafrické žádosti, v němž vyzval Izrael, aby nebránil dodávkám pomoci do Gazy a zlepšil humanitární situaci.

Rovněž nařídil Izraeli, aby přijal veškerá opatření, která jsou v jeho pravomoci, k zabránění aktům genocidy v obléhané enklávě
a k potrestání podněcování ke genocidě.

Několik latinskoamerických zemí pokáralo Izrael za jeho útok na Gazu, při kterém již zahynulo více než 30 000 Palestinců.

Poté, co izraelské síly ve čtvrtek zahájily palbu na Palestince čekající na pomoc ve městě Gaza a zabily nejméně 115 lidí, oznámil kolumbijský prezident, že země pozastaví nákupy zbraní od Izraele.

Brazilský prezident Lula da Silva použil při popisu izraelské vojenské kampaně v Gaze slovo genocida, což vyvolalo diplomatickou roztržku s izraelskou vládou.

Jen několik týdnů poté, co Izrael zahájil válku v Gaze, Bolívie na protest přerušila s touto zemí diplomatické styky. Chile spolu
s Mexikem postoupily konflikt mezi Izraelem a Hamásem Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Zdroj: Middle East Eye
Autor: Middle East Eye
Datum: 1.3.2024

Foto: Demonstrant mává palestinskou vlajkou před Palácem míru před verdiktem Mezinárodního soudního dvora (ICJ) ve věci genocidy proti Izraeli 26. ledna 2024 (Remko de Waal/AFP)

Vytvořte si webové stránky zdarma!