Mise selhala: Jak izraelská aplikace proti BDS zkrachovala
Kanadský akademik a aktivista Michael Bueckert strávil roky sledováním izraelské online "armády trollů". Vše, od těch hrozivých až po ty, které jsou hodny pohoršení, prozradil serveru +972.
V červnu 2017 na akci spojené s každoroční newyorskou přehlídkou Celebrate Israel oznámil tehdejší ministr pro strategické záležitosti Gilad Erdan spuštění nové digitální kampaně 4IL ("For Israel"), která má na jednom místě poskytnout aktivistům nástroje k propagaci Izraele a delegitimizaci hnutí Bojkot, divestice a sankce (BDS) vedeného Palestinci.
Ústředním bodem iniciativy byla aplikace Act.IL, která uživatelům zadávala "mise", aby se postavili proti článkům a příspěvkům
na sociálních sítích, které byly považovány za kritické vůči Izraeli a/nebo podporovaly hnutí za bojkot.Erdan tento nový projekt označil za "železnou kopuli pravdy" a "skutečný převrat v obraně Izraele na internetu a změně narativu". Na newyorské přehlídce byl na plováku propagujícím aplikaci zobrazen mobilní telefon s logem Act.IL vedle ztvárnění Theodora Herzla, otce moderního sionismu, jako hipstera, doplněného - z nějakého důvodu - dvojicí izraelských vlajek trčících z jeho hlavy.Aplikace v průběhu let přistupovala k vymýšlení "misí" rozptýleně.
Velká část úkolů se týkala bojkotů, ospravedlňování izraelského útlaku a pronásledování lidskoprávních skupin a aktivistů.
Act.IL však svým uživatelům zadával i celou řadu dalších úkolů. Ty sahaly od snahy získat podporu pro izraelské technologie
a kulturu až po návrhy, aby lidé kritizovali izraelské odpírače a chválili společná izraelsko-německá vojenská cvičení. Některé úkoly se dostávaly i do nesmyslných oblastí, například vyzývaly uživatele, aby diskutovali o zjevně vznikajícím izraelském módním trendu nosit kšiltovky se zvířecími vzory.
Oficiální verze Act.IL je taková, že ji vyvinuli studenti jedné z izraelských soukromých vysokých škol na základě práce hasbary (izraelské vládní PR), kterou prováděli během útoku na Gazu v roce 2014. Přesto se na ní podíleli i bývalí představitelé izraelských zpravodajských služeb, izraelské vlády a přinejmenším částečně ji financoval zesnulý miliardář Sheldon Adelson. Provozovatelé aplikace, stejně jako izraelská vláda, přesto opakovaně trvali na její občanské bona fides a charakterizovali ji jako něco víc než snahu občanské společnosti centralizovat odpor proti "protiizraelské propagandě".
Pokud se však zeptáte Michaela Bueckerta, kanadského akademika, aktivisty a viceprezidenta organizace Canadians for Justice and Peace in the Middle East (CJPME), který strávil téměř pět let sledováním Act.IL prostřednictvím twitterového účtu "Behind Israel's Troll Army", zjistíte, že vytáčky ohledně původu a provozovatelů aplikace byly součástí širší strategie izraelské vlády "bez loga". Bueckert říká, že to úřadům umožnilo "choreografovat aktivity na sociálních sítích, aniž by byl identifikován jejich zdroj... Šlo o to, aby to co nejvíce vypadalo jako spontánní reakce občanů na věci na internetu".
O pět let později se zdá, že tato strategie selhala, přinejmenším v tomto formátu. V roce 2022 byla aplikace Act.IL uzavřena, necelý rok poté, co bylo ministerstvo pro strategické záležitosti, které po léta vedlo vládní tažení proti bojkotovému hnutí - často skrytě a prostřednictvím placené propagandy v médiích -, začleněno do ministerstva zahraničí. V e-mailu zaslaném uživatelům Act.IL uvedl, že zrušení aplikace je součástí "korespondence s vyvíjejícími se trendy sociálních médií" a že ve své době byla "skvělým nástrojem".
Rozpočet aplikace byl milion dolarů ročně ( 2016-17 700 000 dolarů, zatímco v letech 2017-18 to bylo 1,1 milionu dolarů).
![](https://e3b4d48e8d.clvaw-cdnwnd.com/40e2767f0f5b087789daece71811ae3d/200000392-d51b5d51b9/IMG-20240413-WA0056.jpeg?ph=e3b4d48e8d)