Měsíc poté: Jak se Izrael vzepřel předběžným opatřením ICJ
Navzdory rozhodnutí soudu Izrael v Gaze nadále zabíjel a škodil, blokoval vstup pomoci a umožňoval úředníkům podněcovat proti Palestincům.
Je to již více než měsíc, co Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) vydal předběžné rozhodnutí, v němž vyzval Izrael, aby přijal opatření
k zabránění genocidy v Gaze.
Předběžná opatření byla oznámena 26. ledna, několik týdnů poté, co Jihoafrická republika zažalovala Izrael u haagského soudu kvůli obvinění z genocidy Palestinců.
Soud nařídil Izraeli, aby přijal opatření k zabránění činům, které spadají pod článek II Úmluvy o genocidě, konkrétně: zabití příslušníků určité skupiny, způsobení vážné tělesné nebo duševní újmy, úmyslné přivodění fyzické likvidace skupiny a zavedení opatření, která mají zabránit narození dětí.
Soud rovněž nařídil Izraeli umožnit poskytnutí naléhavé humanitární pomoci, zabránit ničení důkazů o zločinech a zabránit podněcování ke spáchání genocidy Palestinců a trestat je.
Kromě toho nařídil Izraeli, aby do jednoho měsíce předložil zprávu, v níž uvede všechna opatření, která přijal v souladu s příkazy Mezinárodního soudního dvora. Izrael zprávu předložil počátkem tohoto týdne.
Zdá se, že v uplynulém měsíci Izrael v Gaze přijal opatření, která odporují několika předběžným opatřením. Middle East Eye (MEE) se na ně podívá níže.
Zabíjení civilistů v Gaze
Soud nařídil Izraeli, aby v rámci svých závazků vyplývajících z Úmluvy o genocidě přijal veškerá opatření k zabránění zabíjení Palestinců v Gaze.
Podle šetření organizace Airwars však byli palestinští civilisté v prvních dvou týdnech po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora zabíjeni každý den.
V období od 27. ledna do 9. února monitoroval Airwars více než 200 případů "poškození". Při 190 incidentech byli civilisté zabiti nebo zraněni výbušnými zbraněmi, zatímco při 36 incidentech byli civilisté zabiti nebo zraněni ostrou střelbou.
Mezi zabitými civilisty byli zdravotničtí pracovníci, novináři, lidé čekající na humanitární pomoc a ti, kteří se ukrývali
ve vzdělávacích centrech. Při 13 jednotlivých incidentech bylo zabito 10 a více civilistů.
Zabíjení palestinských civilistů pokračovalo i po prvních dvou týdnech od vydání rozsudku.
Dne 10. února byla nalezena mrtvá pětiletá palestinská dívka Hind Radžáb, a to téměř dva týdny poté, co byla spolu se svou mrtvou rodinou uvězněna v autě a obklíčena izraelskými silami.
O tři dny později bylo při izraelském útoku na Rafáh zabito 67 Palestinců. Cílem útoku bylo 14 domů a tři mešity a přeživší řekli MEE, že na ně střílely izraelské kvadrokoptéry, když se ukrývali ve vysídleneckých stanech.
Dne 14. února izraelské jednotky údajně zastřelily palestinského muže poté, co ho poslaly do nemocnice Nasser v Khan Yunis, aby varoval ostatní, aby se evakuovali.
O týden později bylo v Deir al-Balah v centrální části Gazy zabito 40 lidí a více než 100 jich bylo zraněno při masakru, který palestinští představitelé označili za "ohavný". Izraelská letadla zasáhla čtyři domy v této oblasti a zabila převážně ženy a děti.
Dne 29. února bylo nejméně 115 Palestinců zabito a stovky dalších zraněno poté, co izraelské síly zahájily palbu na lidi čekající
ve městě Gaza, aby si vyzvedli potraviny od vyslance humanitární pomoci.
Vážná tělesná a duševní újma
Rozsudek ICJ rovněž nařídil Izraeli, aby přijal veškerá opatření k zabránění akcím, které způsobují Palestincům v Gaze tělesnou nebo duševní újmu.
Kromě izraelských útoků, při nichž byli zabíjeni a zraněni lidé, bylo od 26. ledna zaznamenáno několik zpráv o psychické a fyzické újmě Palestinců, které se buď odehrály, nebo vyšly najevo.
Pouhé tři dny po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora informovala MEE o tom, že Palestinci prchající z Khan Yunis údajně "bezpečným koridorem" byli zadržováni, ponižováni a odváženi izraelskou armádou neznámo kam.
Podle očitých svědků byli civilisté prohledáváni a vyslýcháni izraelskými vyšetřovateli a na kontrolním stanovišti byly zaznamenány údaje o jejich duhovce. Někteří byli naloženi do nákladních aut a odvezeni do zadržovacích táborů, kde byli drženi
v neznámých podmínkách.
Dne 30. ledna bylo na krajně pravicovém izraelském kanálu Telegram sdíleno video, na němž se zdá, že izraelští vojáci nutí zadržené Palestince, aby se označili za otroky.
Palestinský lékař 4. února uvedl, že ho izraelské síly během 45 dnů zajetí týraly, včetně nedostatku spánku, neustálého spoutávání a zavazování očí.
Doktor Said Abdulrahman Maarouf pracoval v nemocnici al-Ahli al-Arab ve městě Gaza, když ji v prosinci obklíčily izraelské síly. Uvedl, že měl po téměř sedm týdnů věznění spoutané ruce, spoutané nohy a zakryté oči a že byl nucen spát na oblázcích
s hlasitou hudbou. Maarouf během této doby zhubl 25 kg.
5. února se objevil nedatovaný snímek izraelského vojáka ve městě Gaza, jak se tyčí nad Palestincem, který je svlečený do naha, ruce má svázané za zády a z rány na noze mu teče krev.
Dne 19. února vyjádřili odborníci OSN znepokojení nad údajnými znásilněními, sexuálními útoky, svévolným zadržováním a dalšími "hroznými případy porušování lidských práv" žen a dívek v Gaze a na Západním břehu Jordánu od začátku izraelské války.
Nezávislí odborníci uvedli, že obdrželi zprávy o tom, že zadržené Palestinky byly vystaveny "mnoha formám sexuálního násilí", přičemž nejméně dvě zadržené byly údajně znásilněny a dalším bylo údajně vyhrožováno znásilněním a sexuálním násilím.
Přinejmenším jedna zpráva hovořila o tom, že jedna žena v Gaze byla údajně držena v kleci v dešti a chladu, bez jídla.
Minulý týden sdělil MEE Palestinec zadržený izraelskými silami z Gazy, že byl několik týdnů fyzicky a psychicky mučen.
Alí Hamdán byl zadržen v prosinci v Jabalia severně od města Gazy poté, co byl jeho dům bombardován při dřívějších náletech, při nichž zahynula jeho manželka, dcery a zeť.
,,Více než 42 dní jsem měl svázané ruce a zavázané oči. Od pěti hodin ráno do jedenácti večer jsme museli sedět v určité poloze, a pokud jste neplnili rozkazy, bili vás a dostávali do stresu," řekl.
,,V mrazu jsme byli vysvlečeni do boxerek a nezajímali se o nemocné a starší lidi, včetně těch, kterým bylo 75 a více let."
Fyzická likvidace a zabránění porodu
Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli, aby přijal opatření, která zabrání úmyslnému vytváření podmínek pro Palestince, které by vedly k fyzickému zničení komunity - celé nebo její části. Kromě toho mu bylo nařízeno, aby se vyvaroval opatření, která mají zabránit porodům v Gaze.
V uplynulém měsíci mezinárodní agentury a organizace na ochranu práv poukázaly na to, že několik izraelských opatření vedlo
k takovým destruktivním podmínkám.
Přední odborník OSN na potraviny tento týden prohlásil, že Izrael úmyslně vyhladověl Palestince a měl by se proto zodpovídat
z válečných zločinů.
,,Neexistuje žádný jiný důvod, proč záměrně blokovat průjezd humanitární pomoci nebo záměrně likvidovat malá rybářská plavidla, skleníky a sady v Gaze - než aby lidem znemožnil přístup k potravinám," řekl deníku Guardian Michael Fakhri, zvláštní zpravodaj OSN pro právo na potraviny.
,,Záměrné zbavování lidí jídla je jednoznačně válečný zločin. Izrael oznámil svůj záměr zničit palestinský lid, ať už celý nebo jeho část, jen proto, že je Palestinec."
V posledních dnech zemřely v Gaze na podvýživu a dehydrataci dvě děti, přičemž několik skupin na ochranu práv obvinilo Izrael
z používání hladu jako "válečné zbraně". Někteří palestinští rodiče byli nuceni používat krmivo pro zvířata, aby utišili hlad svých dětí.
Nedostatek potravin postihl zejména 50 000 těhotných žen v Gaze. Na jedné z centrálních klinik v Gaze je každá pátá těhotná žena léčena kvůli podvýživě.
Randa Ghazy z nevládní organizace Save the Children tento týden sdělila MEE: ,,Těhotným ženám se nedostává potřebné výživy a zdravotní péče, což je činí náchylnějšími k nemocem a zvyšuje riziko úmrtí během porodu."
Populační fond OSN 16. února uvedl, že ženy údajně potrácejí častěji než před válkou. Přičítá to podvýživě a také císařským řezům a dalším operacím, které se kvůli nedostatku zásob provádějí bez anestezie.
Začátkem tohoto měsíce Světová zdravotnická organizace oznámila tisíce případů respiračních infekcí, akutních vodnatých průjmů, svrabu a vší, kožních vyrážek, planých neštovic a akutní žloutenky, jejichž počet se oproti předchozím letům v důsledku války zvýšil.
Vážným problémem v Gaze je také nedostatek čisté pitné vody.
Pět dní po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, 31. ledna, Izrael potvrdil, že začal zaplavovat tunely v Pásmu Gazy mořskou vodou.
Výzkumníci specializující se na vodu, diplomacii a konflikty sdělili MEE, že záplavy budou mít škodlivé ekologické dopady, včetně znečištění již tak zničených vodních zdrojů v Gaze a poškození úrody.
Izrael se v uplynulých čtyřech týdnech zaměřil také na nemocnice a obklíčil je, čímž fakticky vyřadil z provozu celý zdravotnický systém.
Poté, co Izrael loni bombardováním a obléháním uzavřel nemocnici al-Šifa na severu, dříve největší zdravotnické zařízení v Gaze, zaměřily izraelské síly svou pozornost na nemocnici Nasser na jihu, poslední fungující zdravotnický komplex.
Nemocnice Nasser byla nyní vyřazena z provozu po několikatýdenním obléhání, nedostatku pohonných hmot a izraelské razii, při níž došlo k zatýkání zaměstnanců. Kolaps zdravotnictví způsobil, že zranění a nemocní Palestinci jsou vystaveni bezprostřednímu riziku smrti a nemocí.
Blokáda vstupu pomoci do Gazy
Soud nařídil Izraeli, aby přijal okamžitá opatření, která umožní vstup naléhavých základních služeb a humanitární pomoci do Gazy.
Od vydání rozsudku se však průměrný denní počet nákladních vozidel vstupujících do pásma snížil.
Mezi 1. a 26. lednem vjíždělo denně 147 kamionů, ale mezi 9. a 21. únorem tento počet klesl na 57. Před válkou vjíždělo do Gazy denně v průměru 500 kamionů s potravinami a zdroji.
Průzkum 24 skupin poskytujících pomoc v Gaze - po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora - ukázal, že hlavní překážkou dodávek jsou zpoždění a odmítnutí na izraelských přechodech a kontrolních stanovištích.
Světový potravinový program 20. února pozastavil dodávky životně důležitých potravin do severní části Gazy z důvodu obav
o bezpečnost a ochranu. Pracovníci humanitárních organizací uvedli, že na severu Gazy nemají fakticky žádnou přítomnost, protože Izrael od konce dočasného přerušení bojů v loňském roce do této oblasti zamezuje přístup.
Pouhý den po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora Izrael uvedl, že se na útoku Hamásu 7. října podílelo několik
z 30 000 zaměstnanců Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).
Od té doby 18 zemí pozastavilo agentuře financování. UNRWA, která je hlavním dodavatelem potravin, vody a přístřeší v enklávě, uvedla, že izraelské výzvy k jejímu zrušení a pozastavení financování ji dostaly do "bodu zlomu".
V uplynulém měsíci izraelští protestující blokovali také kamiony s humanitární pomocí.
Izraelci napříč politickým spektrem se shromažďovali na přechodu Karem Abu Salem - neboli Kerem Šalom - aby zastavili dodávky humanitární pomoci. Mnozí z nich si v oblasti postavili stany a blokovali vjezd pomoci tím, že si lehli na zem
před nákladní auta.
Během jediného dne, 6. února, protestující zablokovali dodávku 130 nákladních aut s humanitární pomocí, která vjela do Gazy.
Konvoje s pomocí byly napadeny i v Gaze. Vyšetřování CNN zjistilo, že izraelské síly 5. února střílely na konvoj OSN v centrální části Gazy a poté zablokovaly jeho cestu do severních částí území.
Dne 27. února bylo zabito nejméně 115 Palestinců poté, co izraelské síly střílely na lidi v konvoji s humanitární pomocí v ulici
al-Rasheed ve městě Gaza.
Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir po incidentu uvedl, že izraelské síly "jednaly skvěle proti davu z Gazy, který se jim pokusil ublížit". Vyzval Izrael, aby zcela zastavil transfer pomoci do enklávy.
Podněcování k páchání genocidy
Předběžná opatření nařizují Izraeli přijmout opatření k zabránění a potrestání podněcování k páchání genocidy Palestinců v Gaze.
Během řízení před Mezinárodním soudním dvorem uvedl právní tým Jihoafrické republiky desítky příkladů extrémních výroků izraelských úředníků a vojenských představitelů, kteří podněcovali ke genocidě a dehumanizovali Palestince.
Dne 28. ledna, dva dny po vydání předběžného rozhodnutí, se izraelští ministři, politici, rabíni a veřejně činné osoby zúčastnili konference v Jeruzalémě, kde vyzývali k přesídlení Izraelců do Gazy a pronášeli výroky, které byly obecně považovány
za genocidní.
Akce s názvem "Konference za vítězství Izraele - osídlení přináší bezpečnost: a severní Samaří", vyzvala k vyhoštění Palestinců. Zúčastnilo se jí 11 ministrů vlády a 15 členů parlamentu.
Účastníci představili podrobnosti o navrhovaných budoucích osadách, mapy a fáze přípravy. Neustále se odvolávali na Guš Katif, blok 17 nelegálních izraelských osad, které dříve existovaly v jižní části Gazy.
Ministr národní bezpečnosti Ben Gvir řekl: Gvir: ,,Máte pravdu, dobrovolné povzbuzení, nechte je odejít. Musíme se vrátit do Guš Katifu a severního Samaří... pokud nechcete, aby se to opakovalo po sedmé nebo pojedenácté, musíme se vrátit domů
a kontrolovat území."
Po Ben Gvirově projevu bylo slyšet, jak lidé skandují "smrt Arabům".
Na konferenci vystoupil izraelský ministr cestovního ruchu Haim Katz: ,,Dnes, po 18 letech, máme příležitost postavit se a budovat a rozšiřovat zemi Izrael."
Daniella Weiss, bývalá krajně pravicová starostka osady Kedumim na okupovaném Západním břehu Jordánu, vyzvala
k vyhladovění Palestinců, aby je donutila opustit Gazu.
,,Arabové se budou stěhovat... [pokud] jim nedáme jídlo, nedáme Arabům nic, budou muset odejít. Svět je přijme," řekla novináři na konferenci.
Od konference zazněla další extrémní prohlášení izraelských představitelů.
12. února se objevily zprávy, že Ben Gvir vyzval armádu, aby střílela na ženy a děti v Gaze, které se přiblíží k Izraeli.
,,Nemůžeme dopustit, aby se ženy a děti přibližovaly k hranicím ... každý, kdo se přiblíží, musí dostat kulku [do hlavy]," citoval Ben Gvir na zasedání vlády.
O den později prohlásil krajně pravicový ministr financí Bezalel Smotrich: ,,Americký nátlak nebo strach z poškození civilistů by nás neměl odradit od obsazení Rafáhu a zničení Hamásu." Hovořil před plánovanou pozemní invazí do jižního města.
May Golan, ministryně pro podporu žen, pronesla 19. února projev, v němž vyjádřila svou hrdost na ruiny Gazy.
V Knessetu řekla: ,,Osobně jsem hrdá na ruiny Gazy a na to, že každé dítě, třeba i za 80 let, bude svým vnukům vyprávět, co Židé udělali .... Ani holubice, ani olivová ratolest, jen meč, kterým usekli [vůdci Hamásu] Sinvarovi hlavu."
Foto: Izraelští vojáci v pásmu Gazy, snímek vydaný izraelskou armádou 26. ledna 2024 (AFP/Izraelská armáda)
![](https://e3b4d48e8d.clvaw-cdnwnd.com/40e2767f0f5b087789daece71811ae3d/200000372-8636886369/israeli-army-handout-gaza-troops-january-2024-afp.jpg.jpeg?ph=e3b4d48e8d)