Mezinárodní soudní dvůr: ,,Izraelská okupace palestinské půdy je nezákonná'' 

20.07.2024

Nejvyšší soud OSN prohlásil, že izraelská okupace palestinských území trvající desítky let by měla být ukončena co nejrychleji.


Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek 19. července 2024 vydal poradní stanovisko, v němž konstatoval, že desítky let trvající izraelská okupace palestinských území je nezákonná a že téměř úplná separace obyvatel na okupovaném Západním břehu Jordánu porušuje mezinárodní zákony týkající se rasové segregace a apartheidu.

Předseda ICJ Nawaf Salam při přednesení závěrů soudu uvedl, že Izrael musí Palestincům nahradit škody způsobené jeho okupací, a dodal, že Rada bezpečnosti OSN, Valné shromáždění a všechny státy mají povinnost izraelskou okupaci neuznat
za legální.

,,Trvalé zneužívání postavení Izraele jako okupační mocnosti prostřednictvím anexe a prosazování trvalé kontroly nad okupovaným palestinským územím a pokračující maření práva palestinského lidu na sebeurčení porušuje základní zásady mezinárodního práva a činí přítomnost Izraele na okupovaném palestinském území nezákonnou,'' řekl Salam a přečetl závěry patnáctičlenného soudního senátu.


Dodal, že politika a postupy Izraele na okupovaném Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě se rovnají anexi velkých částí těchto území a že podle soudu Izrael systematicky diskriminuje Palestince na okupovaném území.

,,Řada účastníků uvedla, že politika a praxe Izraele na okupovaném palestinském území se rovná segregaci nebo apartheidu, což je v rozporu s článkem 3 CERD [Výbor pro odstranění rasové diskriminace]," řekl.

,,Článek 3 CERD stanoví následující: Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, odsuzují zejména rasovou segregaci a apartheid
a zavazují se, že budou předcházet, zakazovat a odstraňovat všechny praktiky tohoto druhu na územích pod svou jurisdikcí. Toto ustanovení odkazuje na dvě obzvláště závažné formy rasové diskriminace: rasovou segregaci a apartheid," uvedl.
,,Soud konstatuje, že izraelské právní předpisy a opatření slouží k udržování téměř úplného oddělení na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě mezi komunitami osadníků a Palestinců.
,,Z tohoto důvodu se soud domnívá, že izraelské právní předpisy a opatření představují porušení článku 3 Cerd," dodal.


Páteční rozhodnutí následovalo po žádosti Valného shromáždění OSN z prosince 2022, aby se soud vyjádřil k politice a postupům Izraele vůči Palestincům a k právnímu statusu 57 let trvající okupace palestinských území.

Mimo jiné uvedl, že přesun izraelských osadníků na okupovaná území je v rozporu s Ženevskou konvencí, a dodal, že izraelská okupace přírodních zdrojů je v rozporu s právem Palestinců na svrchovanost nad přírodními zdroji.


Poradní stanovisko nemá závaznou platnost, ale má významnou právní a morální autoritu
a mohlo by zvýšit tlak na Izrael kvůli jeho útoku na Gazu.


Salam v souvislosti s námitkami vznesenými proti tomu, že byl soud požádán o vydání rozhodnutí, uvedl, že neexistují žádné pádné důvody, proč by měl odmítnout.

Dodal, že Západní břeh Jordánu, východní Jeruzalém a Pásmo Gazy jsou podle mezinárodního práva považovány za jeden celek,
a odmítl argumenty Izraele, že již Pásmo Gazy neokupuje, protože v roce 2005 došlo k odsunu osadníků.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil rozhodnutí soudu jako falešné a dodal, že židovský národ neokupuje svou vlastní zemi.

Izraelské ministerstvo zahraničí odmítlo názor jako "zcela chybný" a "odtržený od reality".


Mezitím izraelský krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir odsoudil soud jako "antisemitský" a zopakoval výzvy k anexi Západního břehu Jordánu.


Mluvčí britského ministerstva zahraničí pro Commonwealth a rozvoj sdělil serveru Middle East Eye, že ministr zahraničí David Lammy, který nedávno navštívil Izrael a okupovaná území, jasně řekl, že ,,Spojené království je rozhodně proti rozšiřování nelegálních osad a rostoucímu osadnickému násilí.''

,,Tato vláda je odhodlána vyjednat dvoustátní řešení, které může přinést bezpečný Izrael vedle životaschopného a suverénního palestinského státu," dodal mluvčí.

Ayoub Khan, nedávno zvolený nezávislý poslanec za birminghamský obvod Perry Barr, řekl MEE, že britská vláda by měla respektovat závěry Mezinárodního soudního dvora a ,,vyvinout tlak sankcí, pokud Izrael nebude dodržovat zásady mezinárodního právního státu.''

V únoru soud vyslechl vyjádření 52 zemí a tří mezinárodních organizací, což je více než v kterémkoli jiném případě od založení ICJ v roce 1945. Drtivá většina z nich uváděla, že okupace je nezákonná, a naléhala na soud, aby ji za takovou prohlásil. Tento vývoj se shoduje se samostatným případem, který k ICJ podala Jihoafrická republika a obvinila Izrael z páchání genocidy v enklávě.

V lednu Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli, aby zabránil genocidním činům vůči Palestincům v Pásmu Gazy, umožnil větší přísun humanitární pomoci a zachoval důkazy o porušování práva.

Humanitární organizace však opakovaně kritizovaly izraelské omezování pomoci, neboť v oblasti hrozí hladomor. 


Izrael okupuje území, které je podle mezinárodního práva uznáváno jako palestinské, od války
v roce 1967.
Východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy spadají do této kategorie
a oddělené právní systémy, výstavba osad a násilnosti páchané na palestinských obyvatelích jsou klíčovými faktory, které budou při slyšeních zvažovány. 


Jedná se o druhé poradní stanovisko světového soudu od roku 2004, kdy vydal přelomové stanovisko k zákonnosti izraelské výstavby zdi v okupované Palestině. Soud rozhodl, že zeď, kterou Palestinci a skupiny na ochranu práv často označují jako ''zeď apartheidu'', je nezákonná a měla by být zničena.


Zdroj: https://www.middleeasteye.net/news/icj-delivers-landmark-opinion-57-year-israeli-occupation

Vytvořte si webové stránky zdarma!