Izrael obviněn z genocidy: 2. den slyšení u Mezinárodního soudního dvora
Překlad druhého dne slyšení u Mezinárodního soudního dvora v Haagu ve věci genocidy - Jihoafrická republika proti Izraeli.
Celý záznam v originále můžete shlednout:
Úvodní slovo za Izrael přednesl právní poradce izraelského ministerstva zahraničních věcí Tal Becker.
Právní zástupci Izraele během dnešního slyšení promítnou nezpracované záběry útoku Hamásu ze 7. října. Podle Beckera je důležité, aby soud některé záběry viděl a získal tak představu o vypuknutí války v Gaze.
"Je nemožné pochopit ozbrojený konflikt v Gaze, aniž bychom ocenili povahu hrozby, které Izrael čelí, a brutalitu a bezpráví ozbrojených sil, které jí čelí," řekl Becker.
Ve svém úvodním projevu Tal Becker uvedl, že výzvy k předběžným opatřením, aby Izrael ukončil boje v Gaze, "nemohou obstát", protože má právo se bránit. Izraelské letecké, pozemní a námořní útoky od tohoto dne zabily v Gaze více
než 23 000 Palestinců a přes 50 000 jich zranily. Revidovaný počet obětí útoku ze 7. října v Izraeli činí 1 139.
Právník místo toho uvedl, že soud by měl uplatnit předběžná opatření proti Jihoafrické republice, kterou obvinil z udržování úzkých vazeb s Hamásem.
Přehled Beckerových argumentů a tvrzení:
Jihoafrická republika udržuje úzké vztahy s Hamásem, přestože je tato skupina mnoha zeměmi uznávána jako teroristická organizace.
Nepřátelství mezi Izraelem a Hamásem si vyžádalo strašlivou daň pro Izrael a Palestinu.
Hamás systematicky a nezákonně usazuje své vojenské operace, bojovníky a majetek v celé Gaze.
Hamás využívá civilní infrastrukturu a nechrání své civilisty.
Izrael operuje v Gaze, aby chránil civilisty. To, co Izrael v Gaze dělá, není ničení lidí, ale jejich ochrana. Izrael vede obrannou válku proti Hamásu, nikoli proti palestinskému lidu.
Právník ukončil svou prezentaci, která se zaměřovala především na útok Hamásu ze 7. října, a dodal, že Jihoafrická republika se ve své včerejší prezentaci tímto tématem nezabývala.
Becker označil případ Jihoafrické republiky za "pomluvu", ale nezabýval se podrobněji tvrzeními o genocidě, kterou podle Jihoafrické republiky Izrael provádí ve své válce v Gaze, při níž zahynulo více než 23 000 Palestinců, z nichž většinu tvoří děti
a ženy, a zároveň byla zničena civilní infrastruktura včetně škol, univerzit a nemocnic.
Profesor mezinárodního práva Malcolm Shaw byl dalším právním zástupcem Izraele, který se ujal slova:
Správným kontextem, v němž je třeba vnímat izraelskou válku v Gaze, je útok Hamásu ze 7. října.
Útok Hamásu sice nedává Izraeli právo porušovat mezinárodní právo, ale znamená, že Izrael má právo se bránit v souladu s humanitárním právem.
Žaloba proti Izraeli se týká pouze obvinění z genocidy, která "stojí osamoceně mezi porušeními mezinárodního práva jako ztělesnění zla". Pokud by bylo obvinění z genocidy vzneseno nesprávně, "ztratila by se podstata tohoto zločinu".
Shaw uvedl, že Jihoafrická republika přistupuje k této záležitosti, jako by se jednalo o probíhající spor s Izraelem. Odkázal
na tvrzení zástupce Jihoafrické republiky a profesora mezinárodního práva Johna Duggarda, který ve čtvrtek uvedl, že obě strany jsou ve "sporu", a dodal, že se naopak jedná o "nespor".
Následně zpochybnil tvrzení Jihoafrické republiky, že se snažila kontaktovat Izrael a zahájit dialog. Místo toho se podle něj Izrael pokusil zahájit dvoustranné rozhovory a Jihoafrická republika místo toho pokračovala v řízení před Mezinárodním soudním dvorem. Pokud by Jihoafrická republika přijala nabídku Izraele, mohly strany rozhodnout, že není sporu, který by bylo třeba řešit u soudu, argumentoval.
Shaw dodal, že chybí důkazy o genocidním úmyslu a kromě nahodilých tvrzení existuje jen málo důkazů o tom, že Izrael má nebo měl konkrétní záměr zcela nebo částečně zničit palestinský lid.
"Záměr Izraele jednat na svou obranu "jistě existuje". Záměr vypořádat se s ozbrojenci Hamásu a dalších podobných skupin je nepopiratelný. Pokud izraelské síly porušily jakákoli pravidla konfliktu, pak bude záležitost ve vhodnou dobu řešena "robustním
a nezávislým právním systémem Izraele".
Akce Izraele jsou v souladu s mezinárodním humanitárním právem a jsou přiměřené. Jeho praxe spočívá ve zmírňování civilních škod, například ve varování civilistů před blížící se akcí za rozsáhlého využití telefonních hovorů, letákové akce apod."
Zatímco Shaw nadále prezentuje izraelský případ "sebeobrany" ve válce proti Gaze, intenzivní izraelské bombardování obléhaného regionu pokračuje. Záchranáři palestinského Červeného půlměsíce převážejí těla devíti Palestinců zabitých a třinácti zraněných při izraelském náletu v oblasti al-Maša'la v Deir el-Balah. Devět Palestinců, včetně dětí a nejméně jednoho kojence, bylo tak'e zabito při izraelském útoku na dům v Rafáhu.
Podle Shawa se izraelští činitelé snažili dodržovat zákony. Při zvažování tvrzení Jihoafrické republiky, že Izrael páchá genocidu, je třeba vzít v úvahu jednání a směrnice jeho vedoucích představitelů, uvedl Shaw a dodal, že případná porušení ze strany jednotlivých vojáků nemusí nutně odrážet politiku státu. Shaw poukázal na několik prohlášení izraelských armádních velitelů
a ministrů, kteří vyzvali armádu, aby se zaměřila na vojenské cíle a minimalizovala civilní oběti.
(Pozn.: Několik izraelských představitelů, včetně ministra obrany ve válečném kabinetu, však také vydalo prohlášení, která jako by nabádala k neomezenému násilí v Gaze. Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v říjnu řekl: "Zlikvidujeme všechno. Gaza se nevrátí do stavu, v jakém byla předtím.")
Galit Raguan, úřadující ředitelka odboru mezinárodní spravedlnosti na izraelském ministerstvu spravedlnosti, nejprve obviňuje Hamás z vysokého počtu civilních obětí v Gaze. "Válka ve městech vždy vyústí v civilní škody," řekla Raguan. Ty "mohou být nezamýšleným, ale zákonitým důsledkem útoků na vojenské cíle. Nepředstavují genocidní činy".
V Gaze podle ní civilní oběti zhoršuje strategie Hamásu, který se usadil "mezi civilním obyvatelstvem", a poukázala na útoky Hamásu, které podle ní probíhaly ze škol, nemocnic a dalších civilních oblastí. (Pozn.: Od 7. října obviňují skupiny na ochranu práv Izrael z úmyslných útoků na civilní cíle, včetně novinářů a zdravotnického personálu.)
Jihoafrická republika tvrdí, že Izrael "úmyslně a protiprávně" ničí domy. Škody způsobené "místním vojenským cílům"
a v důsledku akcí Hamásu však podle ní nejsou důkazem genocidy.
Raguan tvrdí, že Hamás využívá nemocnice k vojenským účelům. Tvrdí, že Izrael nemocnice nebombardoval, ale že k poškození
a škodám došlo "v důsledku bojových akcí" v "blízkosti" nemocnic. Tvrdí, že izraelská armáda poskytuje předem varování před zahájením jakéhokoli útoku.
Dalším zástupcem Izraele je Omri Sender, právník pracující pro společnost S Horowitz & Co v Tel Avivu.
Sender tvrdí, že Izrael "bezpochyby splňuje právní kritérium konkrétních opatření, jejichž cílem je konkrétně uznat a zajistit práva palestinských civilistů v Gaze".
Tvrdí také, že Izrael zajistil přísun humanitární pomoci do Gazy a že nedošlo k žádnému omezení množství vody, které může
do pásma Gazy proudit. Říká, že do pásma mohly vjet kamiony s jídlem a nemocní a zranění mohli přejít do Egypta.
Stalo se tak poté, co Izrael v prvních dnech války přerušil přísun vody a potravin do obléhané enklávy, kromě zdravotnické infrastruktury, která byla zničena izraelskými útoky.
Obhajoby Izraele se nyní ujal Christopher Staker, mezinárodní právník, který dříve působil v trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii.
V úvodním projevu uvedl, že výzva Jihoafrické republiky, aby Izrael okamžitě zastavil své vojenské operace v Gaze, je "překvapivá". Mezinárodní soudní dvůr rozhodne o těchto předběžných opatřeních za několik týdnů, což by potenciálně mohlo vést k pozastavení války.
"Mohou předběžná opatření vyžadovat, aby se stát zdržel výkonu hodnověrného práva na obranu?" zeptal se soudu.
Uvádí důvody, proč se Izrael domnívá, že by tato předběžná opatření neměla existovat:
Izrael a některé další země považují Hamás za teroristickou organizaci.
7. října spáchal Hamás "rozsáhlý teroristický útok" na Izrael.
Vojenská operace Izraele je právem na obranu.
Izrael se zavázal dodržovat mezinárodní humanitární právo.
Nejedná se o případ, kdy by předběžná opatření mohla vyžadovat vzájemnou zdrženlivost obou stran konfliktu, neboť Hamás má v úmyslu pokračovat v útocích proti Izraeli a jeho občanům.
Prozatímní opatření by zbavila Izrael schopnosti čelit bezpečnostní hrozbě, která mu hrozí.
taková opatření by ukončila pokusy o záchranu zajatců z Gazy
Pozastavení vojenských operací by Hamásu poskytlo více času na vybudování jeho schopností, což by mu umožnilo představovat ještě větší hrozbu.
Náměstek izraelského generálního prokurátora Gilad Noam zahájil svůj projev tvrzením, že Jihoafrická republika neprokázala, že by měla být zavedena "předběžná opatření" na ochranu Palestinců v Gaze před dalším poškozováním.
Uvádí následující důvody:
Žalobce neprokázal žádný spor mezi Izraelem a Jihoafrickou republikou a snažil se uvést soud v omyl, že spor existuje.
Žadatel nesplnil podmínky hodnověrného práva, které má být za současných okolností chráněno.
K událostem, které jsou předmětem tohoto řízení, dochází v rámci války vyvolané Hamásem, která se řídí právním rámcem mezinárodního humanitárního práva. Nespadají do působnosti Úmluvy o genocidě.
Než Noam svou prezentaci ukončil, tvrdil, že standardy potřebné pro uplatnění předběžných opatření - "nenapravitelná újma
a naléhavost" - nejsou splněny, protože Izrael podnikl kroky k řešení humanitární krize v Gaze.
Dodal, že Izrael splnil všechny své právní povinnosti a že každé z devíti předběžných opatření požadovaných Jihoafrickou republikou je "neoprávněné a škodlivé".
"Izrael se i nadále zavazuje k dodržování mezinárodního práva," řekl Noam.
Izraelský tým ukončil své argumenty a předsedkyně Mezinárodního soudního dvora Joan Donoghue dnešní jednání ukončila.
Tím také skončilo dvoudenní projednávání případu genocidy Jihoafrické republiky vůči Izraeli v jeho válce proti Gaze.
Před odchodem Donoghue uvedla, že soud oznámí své rozhodnutí v nadcházejících dnech.