ICJ nařídil Izraeli zabránit genocidě v Gaze a umožnit vstup humanitární pomoci

26.01.2024

Co řekli Hamás a Izrael před rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora:

  • Usáma Hamdan, mluvčí Hamásu: ,,Za prvé, pokud soud v Haagu vydá rozhodnutí o zastavení palby, hnutí Hamás bude příměří dodržovat, dokud ho bude dodržovat nepřítel. Za druhé, Hamás propustí sionistické vězně, které zadržuje, pokud okupační stát propustí všechny palestinské vězně, které zadržuje."
  • Eylon Levy, izraelský vládní úředník: ,,Očekáváme, že Mezinárodní soudní dvůr tato falešná a podezřelá obvinění zamítne."

Jednání

Předsedající soudkyně Joan Donoghue zahajuje jednání a vítá zástupce Jihoafrické republiky a Izraele.

Zasedání se účastní šestnáct ze sedmnácti soudců soudu. "Soudce Robinson, který se řádně účastnil jednání i závěrečného hlasování, se z důvodů, které mi byly sděleny, nemůže dnes posadit na lavici obžalovaných," uvedla Donoghue.

Donoghue začíná svůj projev zmínkou o útocích Hamásu na území Izraele ze 7. října. Pokračuje tím, že Izrael zahájil v Gaze rozsáhlou pozemní, leteckou a námořní vojenskou operaci, která způsobila masivní civilní oběti, rozsáhlé zničení civilní infrastruktury a vysídlení drtivé většiny obyvatel Gazy.

Podle ní si soud velmi dobře uvědomuje rozsah lidské tragédie, která se v regionu odehrává, a je hluboce znepokojen pokračujícími ztrátami na životech a lidským utrpením.

Soudkyně Donoghue uvedla, že soud má pravomoc rozhodovat o mimořádných opatřeních v této věci.

Uvedla, že pro případ genocidy existuje dostatek důkazů o sporu a soud nezahodí případ obviňující Izrael z genocidy v Gaze. Podle soudkyně Donoghue spadají některá obvinění proti Izraeli pod ustanovení Úmluvy o genocidě.

Předsedkyně Donoghue uvádí, že soud konstatuje, že vojenská operace vedená Izraelem měla za následek velký počet mrtvých
a zraněných, jakož i masivní ničení obydlí, násilné vysídlení převážné většiny obyvatelstva a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře.

Dále cituje prohlášení vysokého představitele OSN Martina Griffithse, který řekl, že "Gaza se stala místem smrti a zoufalství".

"Soud se domnívá, že katastrofální humanitární situace v pásmu Gazy se může vážně zhoršit ještě dříve, než soud vynese konečné rozhodnutí," říká předsedkyně Donoghue.

Při pokračování čtení předsedkyně říká, že soud uznává právo Palestinců na ochranu před akty genocidy.

K otázce "dehumanizujícího jazyka" používaného vůči Palestincům předsedkyně říká, že soud vzal na vědomí řadu prohlášení vysokých izraelských představitelů. Upozornila zejména na prohlášení izraelského ministra obrany Yoava Gallanta, který nařídil "úplné obléhání" Gazy a řekl vojákům, že bojují proti "lidským zvířatům".


Rozhodnutí

Soud rozhodl, že vzhledem k vážné humanitární situaci existuje dostatečná naléhavost pro nařízení předběžných opatření vůči Izraeli.

ICJ nařizuje Izraeli, aby přijal veškerá opatření, která jsou v jeho pravomoci, a zabránil genocidě, a vyzývá k okamžitému
a bezpodmínečnému propuštění rukojmích.

Uvádí, že Izrael musí zajistit, aby jeho jednotky nepáchaly genocidu, a zajistit uchování důkazů o údajné genocidě.

Izrael musí do měsíce podat soudu zprávu o tom, co dělá pro splnění příkazu přijmout veškerá opatření, která jsou v jeho moci, aby zabránil genocidě v Gaze.

Podle soudkyně Donoghue z rozhodnutí vyplývají pro Izrael mezinárodněprávní povinnosti.

Mezinárodní soudní dvůr nařizuje Izraeli, aby přijal opatření k zabránění a potrestání přímého podněcování ke genocidě v Pásmu Gazy.

Izrael musí přijmout okamžitá a účinná opatření, která umožní poskytování naléhavě potřebných základních služeb a humanitární pomoci v Pásmu Gazy, uvádí soud.

"Soud připomíná, že jeho nařízení o předběžných opatřeních mají závazný účinek, a vytvářejí tak mezinárodněprávní závazky pro každou stranu, které jsou předběžná opatření určena," uzavřel soud.

Čtení rozsudku nyní skončilo. Soud se zastavil u výzvy k příměří.


Stručná rekapitulace rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora:


Reakce na rozhodnutí

Izrael na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora reagoval prohlášením, že seznam požadavků ho "učiní bezbranným". Izrael požadoval, aby byla stanovená mimořádná opatření zamítnuta.

Rijád Málikí, palestinský ministr zahraničních věcí, vydal prohlášení, v němž reaguje na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora o mimořádných opatřeních, o něž požádala Jihoafrická republika v případu genocidy proti Izraeli kvůli jeho válce v Pásmu Gazy. Zde je celé jeho prohlášení:

Palestina vítá významné rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora ve věci Jihoafrické republiky proti Izraeli podle Úmluvy
o genocidě. S ohledem na nezvratné důkazy předložené soudu o probíhající genocidě nařídil ICJ tato předběžná opatření.

Rozhodnutí ICJ je důležitou připomínkou toho, že žádný stát není nad zákonem ani mimo dosah spravedlnosti. Narušuje zakořeněnou kulturu zločinnosti a beztrestnosti Izraele, která charakterizuje jeho desetiletí trvající okupaci, vyvlastňování, pronásledování a apartheid v Palestině.

Izraeli se nepodařilo přesvědčit Soudní dvůr, že neporušuje Úmluvu o genocidě. Soudci Mezinárodního soudního dvora prohlédli izraelskou politizaci, odklon od tématu a otevřené lži. Posoudili fakta a právo a nařídili předběžná opatření, která uznala závažnost situace na místě a pravdivost žádosti Jihoafrické republiky. Izrael je obviněn ze zničení celého národa a nyní bude obviněn z genocidy, zločinu všech zločinů.

Palestina vyzývá všechny státy, aby zajistily dodržování rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, a to i ze strany Izraele. Vlády musí zajistit, aby se nepodílely na této genocidě, a začít zastavením obchodu se zbraněmi s Izraelem. Vlády musí rovněž usilovat o zastavení průmyslového vyvražďování a ničení v Gaze. To je nyní závazná právní povinnost.

Palestinský lid a jeho vedení budou navždy vděčni lidu a vládě Jihoafrické republiky za tento odvážný krok aktivní solidarity. Jsme také vděčni milionům lidí, kteří nepřestávají vycházet do ulic po celém světě, aby protestovali proti genocidě a zasazovali se
o práva Palestinců na život a svobodu.

Palestina bude i nadále spolupracovat se svými spojenci, aby zajistila ukončení genocidy, odpovědnost za kruté zločiny a ochranu našich společných práv jako národů světa na rovná lidská práva, spravedlnost a svobodu. Tento boj za lidskost si svět nemůže dovolit prohrát.


Jihoafrická republika vítá to, co nazývá "rozhodujícím vítězstvím" pro mezinárodní právní stát.

Vláda poděkovala Mezinárodnímu soudnímu dvoru za jeho rychlé rozhodnutí, uvedla, že vítá předběžná opatření a upřímně doufá, že Izrael nebude jednat tak, aby mařil uplatňování příkazů soudu. Dále uvedla, že toto rozhodnutí představuje významný milník v hledání spravedlnosti pro palestinský lid. Dodala, že Jihoafrická republika bude i nadále jednat v rámci světových institucí na ochranu práv Palestinců v Gaze.


Španělsko rovněž vítá rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora.

,,Vítáme rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora a vyzýváme strany, aby provedly předběžná opatření, která nařídil," řekl španělský premiér Pedro Sánchez na X. "Budeme se i nadále zasazovat o mír a ukončení války, propuštění rukojmích, přístup
k humanitární pomoci a vytvoření palestinského státu po boku Izraele, aby oba národy mohly koexistovat v míru a bezpečí," dodal Sánchez.


Zdroj: Al-Jazeera a Middle East Eye

Vytvořte si webové stránky zdarma!