Genocida v Gaze: Jak Izrael používá ponižování jako psychologickou zbraň proti Palestincům

04.01.2024

Izraelským silám se nedaří dosáhnout svých cílů v Gaze, a proto trestají palestinské civilisty systematickým ponižováním a vystavují je ponižujícímu a sadistickému zacházení.


Od počátku izraelské kolonizace Palestiny v roce 1948 dokumentuje nespočet obrazových záznamů, fotografií a televizních záběrů rozsáhlé a nepřiměřené násilí, které se vyznačuje ponižováním a nelidským chováním izraelské armády vůči neozbrojeným palestinským civilistům.

V mnoha případech byly oběťmi bezbranné děti, ženy, staří lidé a osoby se zdravotním postižením.

8. října zahájila izraelská vláda rozsáhlý vojenský útok na Gazu a prohlásila, že jejím cílem je osvobodit izraelské zajatce
a zlikvidovat Hamás, ačkoli několik představitelů, od premiéra Benjamina Netanjahua až po ministra obrany Yoava Gallanta, dalo jasně najevo svůj genocidní záměr.

O dva měsíce později - s více než 20 000 zabitými Palestinci - se zdá, že izraelská vláda svých cílů nedosahuje. Šokující míra krveprolití a ničení vyvolala masové protesty po celém světě a mezinárodní odsouzení genocidní války Izraele.

Ohromující počet mrtvých, zejména dětí, útoky na okupovaném Západním břehu Jordánu a bezohledné porušování mezinárodního práva, včetně útoků na nemocnice a blokády potravin, vody a pohonných hmot, vyvolávají otázky ohledně zamýšleného výsledku izraelské války proti Palestincům.

K tomu přistupuje vnitřní tlak rodin rukojmích a širší izraelské veřejnosti na vládu, aby aktivně usilovala o jejich propuštění.

Ve světle rostoucího domácího i mezinárodního tlaku se izraelská vláda snaží vytvořit narativ, který by ospravedlnil extrémní násilí, jež nadále páchá na více než 2,3 milionu obyvatel Gazy ve jménu boje proti hrozbě "teroru Hamásu".




Systematická degradace

V historii se vyskytla řada případů, kdy armády trestaly civilní obyvatelstvo a podrobovaly je sadistickému a ponižujícímu zacházení poté, co nedosáhly svých politických nebo vojenských cílů.

Izrael používá systematickou strategii ponižování s cílem psychologicky ovlivnit a zlomit palestinské jednotlivce a komunity.

V reakci na celosvětové výzvy k zastavení záměrného útočení na civilní infrastrukturu izraelská vláda nadále zoufale zřizuje údajnou vojenskou přítomnost palestinských ozbrojených frakcí v hlavních nemocnicích v celém pásmu.

Tato snaha se zhmotnila v intenzivní letecké a dělostřelecké kampani na nemocnice, včetně hlavního zdravotnického komplexu al-Šifa v Gaze. Útoky zaměřené na pacienty a vysídlené osoby v nemocnicích se rozšířily na zadržování, týrání a zneužívání lékařů jako lidských štítů.

Izraelští vojáci znepokojivým způsobem zabránili zdravotnickému personálu vyzvednout těla obětí z nemocničních dvorů
a nechali je tak delší dobu vystavené zvířatům.

Při dalších incidentech očití svědci vypověděli organizaci Euro-Med Human Rights Monitor, že izraelští vojáci napadali a ponižovali palestinské civilisty, kteří využívali určený "bezpečný koridor" k evakuaci z města Gazy a severní části pásma Gazy a směřovali
na jih.

Jeden z očitých svědků uvedl, že izraelský voják nařídil palestinskému muži, aby se svlékl, zatímco čekal na povolení kontrolního stanoviště. Když jiný Palestinec vojákovo jednání zpochybnil, byl smrtelně postřelen do hlavy, přičemž přihlížejícím, včetně jeho rodiny, bylo znemožněno poskytnout pomoc nebo vyzvednout jeho tělo.

Ve znepokojivém sledu událostí se objevila svědectví o tom, jak izraelští vojáci vystavují vysídlené ženy ponižujícímu zacházení
a ponižování ve vyhrazeném bezpečném koridoru. Dvěma vysídleným ženám bylo údajně pod pohrůžkou použití zbraně nařízeno, aby se před stovkami přihlížejících svlékly, než jim bylo dovoleno se převléknout a pokračovat v cestě na jih.

V severní části pásma Gazy navíc žena, která byla v pátém měsíci těhotenství, vyprávěla o incidentu, kdy jí izraelský policista nařídil, aby se svlékla, a vyhrožoval jí znásilněním, pokud neuposlechne.

V poslední době kolují videozáznamy, které údajně natočila izraelská armáda a které zachycují řadu zadržených a ponižovaných palestinských mužů v severním pásmu Gazy.

Jednalo se převážně o vysídlené osoby, které hledaly útočiště v obytných budovách a školách provozovaných agenturou UNRWA uprostřed izraelského bombardování. Byli zobrazeni bez košil a svlečení do spodního prádla, s rukama zvednutýma
za hlavou. Izraelští vojáci je postavili do řady na ulici a pořídili s nimi fotografie a videa.

Videa byla hojně sdílena izraelskými médii a vojáky, kteří zejména po pozemní invazi šířili desítky videí a fotografií na svých účtech na sociálních sítích. Na videích zveřejněných na TikToku a Instagramu se otevřeně vysmívají Palestincům, když oslavují invazi do jejich čtvrtí a na pláže.

V dalších "vítězných scénách" vyvěsili izraelské vlajky na důležitá zařízení a velitelství, obytné budovy, soudní budovy a univerzity.

Na rozdíl od původního izraelského vyprávění, které lokalizovalo akci hromadného zadržování do čtvrti Šudžája na východě města Gazy a do Khán Júnisu na jihu pásma Gazy, následná odhalení odhalila, že k incidentu došlo v Džabalíji na severu pásma Gazy.

Izraelské zdroje uvedly, že zadržení byli členy palestinských ozbrojených frakcí. Výpovědi očitých svědků a rodinných příslušníků zadržených, které shromáždil tým Euro-Med Human Rights Monitor na místě a další organizace a novináři, však potvrdily, že se jednalo o neozbrojené civilisty, včetně učitelů na školách provozovaných UNRWA (kteří jsou obvykle před a během své pracovní doby u OSN několikrát bezpečnostně kontrolováni), novinářů a univerzitních studentů.


Osadnicko-koloniální násilí

Původní dezinformace, později opravená, není jen výsledkem snahy Izraele démonizovat obyvatele Gazy, ale svědčí také
o vytrvalé snaze prezentovat svým občanům a především západním spojencům obraz vítězství.

Jejím cílem je poskytnout údajný "důkaz", že jeho krvavá vojenská kampaň, která zabila desítky tisíc Palestinců a další statisíce vyhnala z domovů, měla ve skutečnosti za cíl podřídit si všechny Palestince, a nikoli pouze "vymýtit Hamás".

Násilí v rámci osadnického kolonialismu je zvláštní druh. Tento druh násilí přesahuje pouhou nadvládu nebo kulturní vymazání; usiluje o vládu a vymazání nejen komunit, ale i samotné podstaty psychiky jednotlivců. Ve své podstatě usiluje o ponížení. Izrael používá systematickou strategii ponižování, aby psychologicky ovlivnil a zlomil palestinské jednotlivce a komunity.

Cílem je vzbudit pocity hanby a ponížení a potenciálně vyvolat trvalé psychologické účinky, které oslabí palestinskou nezlomnost a odpor. Přestože je tato politika důsledně uplatňována již sedm desetiletí, nepodařilo se jí palestinské obyvatelstvo odradit.

Zásadní otázkou pro Izrael je zamyslet se nad důsledky internalizace a normalizace praktik, které zahrnují ponižování bližních
a hrdost na takové jednání. Toto systémové porušování lidské důstojnosti a spravedlnosti vyžaduje kritické přezkoumání jeho dopadu na izraelské společenské normy a hodnoty.

Izrael a jeho západní podporovatelé rádi srovnávají svou genocidu v Gaze se spojeneckou kampaní v Drážďanech.

To je však falešný příběh. Na rozdíl od spojenců, kteří se nesnažili ponížit obyvatele Drážďan, se izraelské násilí, zejména svou ničivou silou a zjevnou snahou o ponížení, podobá zvěrstvům a ponížení, jichž jsme byli svědky během Křišťálové noci.



Zdroj: Middle East Eye
Autor článku: Ramy Abdu
Datum: 21. 12. 2023


Foto: Izraelské síly převádějí 8. prosince 2023 v Pásmu Gazy zatčené a zadržené palestinské muže se zavázanýma očima, svlečené a spoutané (Yossi Zelige/Reuters)

Vytvořte si webové stránky zdarma!