"Digitální smrtící řetězy": Temná stránka technologií ve válce
Využívají společnosti Palantir Technologies, Starlink a další technologičtí giganti příležitost otestovat válečné aplikace svých produktů na civilistech v Pásmu Gazy a udělat z obléhané oblasti zkušební polygon pro své technologie?
V posledních letech se prolínání technologií a válečných operací dostalo pod palbu kritiky veřejnosti a vyvolalo hluboké etické
a právní otázky týkající se vojenského využívání pokročilých technologických nástrojů ze strany států. Úloha pokrokové analýzy dat a umělé inteligence (AI) v moderních konfliktech je pod intenzivním drobnohledem, zejména pokud jsou v sázce životy civilistů.
S postupující genocidou v Pásmu Gazy se pozornost obrací ke společnostem, jejichž technologie mohou usnadňovat každodenní zvěrstva Izraele, mezi nimiž je i americká společnost Palantir Technologies.
Zatímco Mezinárodní trestní soud (ICC) se zabývá obviněními z genocidy, technologičtí baroni, kteří navrhují a dodávají nástroje pro vedení války, zůstávají z velké části nepostiženi.
Od 8. října bylo v brutálním konfliktu, který si vyžádal více obětí než všechny ostatní války dohromady za dva roky, zabito více než 36 000 Palestinců. Tato ohromující ztráta nevinných životů obnovila kontrolu technologií, které nesprávně a systematicky cílí na civilisty namísto bojovníků.
Integrace společnosti Palantir v Izraeli
Společnosti jako Palantir Technologies, vedené generálním ředitelem Alexem Karpem, se podílely na páchání některých
z těchto zvěrstev. Její pokročilé nástroje pro analýzu dat a umělou inteligenci, které údajně zajišťují "přesné zacílení", masově zabíjejí civilisty a přeměnily válku na promyšlenou a systematickou vyhlazovací kampaň s minimálním lidským dohledem.
Tato společnost, kterou v roce 2003 založili Karp a Peter Thiel, se z tajného startupu pro analýzu dat stala základním kamenem moderních vojenských a zpravodajských operací. Technologické produkty společnosti Palantir, původně financované odnoží rizikového kapitálu CIA, společností In-Q-Tel, se staly nedílnou součástí mnoha amerických vládních agentur, včetně FBI, ministerstva obrany a různých policejních oddělení.
Hluboká provázanost s americkými zpravodajskými a vojenskými orgány připravila půdu pro strategické spojení společnosti Palantir s Izraelem.
Účast tohoto technologického gigantu v Izraeli probíhala mnoho let před uzavřením formálních dohod. Společnost si v roce 2015 zřídila kancelář v Tel Avivu na strategickém místě s výhledem na Rothschildův bulvár na jedné straně a na ulici Jehudy Halevyho na straně druhé.
Toto umístění podtrhuje hlubokou integraci společnosti do izraelského technologického ekosystému. Sám Karp zdůraznil silné vazby společnosti Palantir na Izrael v rozhovoru pro Fox Business v prosinci 2023, když uvedl: ,,V Izraeli jsme velmi dobře známí. Izrael oceňuje náš produkt."
Formalizace partnerství
Partnerství mezi společností Palantir a izraelskou armádou se začalo upevňovat formální dohodou podepsanou 12. ledna 2024,
tři měsíce po zahájení genocidy Palestinců v Pásmu Gazy, po návštěvě vedení společnosti v Izraeli, během níž se v Tel Avivu konalo první letošní zasedání správní rady.
Jak uvedl výkonný viceprezident společnosti Palantir Josh Harris, ,,obě strany se vzájemně dohodly na využití pokročilých technologií společnosti Palantir pro podporu válečných misí", což je eufemismus pro to, co bylo kvalifikováno jako umožnění genocidních akcí.
Arzenál technologických nástrojů společnosti Palantir - podobný digitálním zbraním hromadného ničení - je v současné době nasazován okupační armádou, což nenechává nikoho na pochybách o spoluúčasti společnosti na probíhající genocidě.
Krutá realita přesnosti
Nedávné krveprolití v Rafáhu 26. května, kdy Izrael bombardoval uprchlický tábor a zabil desítky Palestinců, a smrt sedmi pracovníků World Central Kitchen v dubnu při náletech poukazují na brutální zneužití takzvané "přesné" technologie Palantir.
Systém společnosti TITAN, propagovaný jako vysoce přesný model umělé inteligence určený ke zvýšení přesnosti zaměřování, je ztělesněním problémů s deklarovanými schopnostmi společnosti Palantir v oblasti vysoké přesnosti. Ačkoli neexistují žádné přímé důkazy o tom, že by systém TITAN konkrétně používal Izrael, tvrzení společnosti o technologii jsou nedílnou součástí její širší nabídky produktů, z nichž některé využívá Tel Aviv.
Systém TITAN společnosti Palantir, který je uváděn na trh jako systém poskytující informace v reálném čase a integrující údaje
ze senzorů pro dosažení přesnosti, je označován za prvek snižující vedlejší škody. V Gaze však nasazení technologie společnosti Palantir nezabránilo rozsáhlým civilním ztrátám a ničení, ale naopak je usnadnilo. Tragédie v Rafáhu a smrt humanitárních pracovníků odhalují groteskní ironii a zničující lidské oběti této "přesnosti".
Spolupráce se společností Palantir hluboce zakořenila ve vojenské infrastruktuře Izraele a poskytla technologickou či "digitální" páteř pro brutální činy v Pásmu Gazy a na dalších okupovaných palestinských územích.
Technologičtí titáni ve válce
Vzhledem k tomu, že společnost Palantir působí v Izraeli od roku 2015, načasování strategické dohody nazvané "Partnership for Battle Tech" na začátek roku 2024 vyvolává vážné otázky.
Šlo o promyšlený krok společnosti Palantir, která chce využít zintenzivnění konfliktu jako příležitosti k testování svých modelů umělé inteligence na civilistech a udělat z Pásma Gazy hrůzný zkušební prostor pro své technologie? Tato domněnka by vrhla další temný stín na etiku společnosti Palantir a naznačovala by, že její obchodní strategie může zahrnovat zneužívání lidského utrpení k technologickému pokroku.
Hluboké zapojení společnosti Palantir do izraelské vojenské infrastruktury je součástí širšího, znepokojivého vzorce technologií umožňujících vedení války. Toto propojení se týká i dalšího technologického gigantu - společnosti Starlink společnosti SpaceX, kterou vede Elon Musk. Pochopení tohoto složitého vztahu je klíčové pro pochopení toho, jak jsou moderní konflikty stále více poháněny pokročilými technologiemi vyvinutými soukromými společnostmi.
Spolupráce společností Palantir a Starlink na Ukrajině názorně ilustruje hluboký dopad integrovaných technologií na válčení. Modely umělé inteligence společnosti Palantir poskytují ukrajinské armádě zásadní analýzu dat a transformují nezpracované snímky z bezpilotních letounů, satelitů a pozemních hlášení do operativních zpravodajských informací v reálném čase.
Tento proces, který generální ředitel společnosti Palantir Karp mrazivě označuje jako "digitální řetězec zabíjení", se stal ústředním bodem ukrajinské obranné strategie, protože umožňuje přesné zaměření a vyhodnocení situace na bojišti. Současně Starlink Elona Muska zajišťuje nepřerušenou komunikaci ukrajinských sil a udržuje nepřetržitý tok klíčových informací, které jsou pro moderní válku životně důležité.
Válka na Ukrajině se samozřejmě ukázala jako katastrofální, přičemž ztráty ukrajinské armády se hromadí v ohromujících počtech, a to vše za situace, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj - navzdory pomoci nejmodernějších prostředků od technologických baronů - a jeho spojenci v metropolích Západu předstírají opak.
Nyní se zdá, že izraelská válka v Pásmu Gazy se řítí do podobného marasmu. Premiér Benjamin Netanjahu se stejně jako Zelenskij zdá být politicky odtržen od chmurné vojenské reality na místě a spoléhá, jak se zdá, na falešnou iluzi kontroly, kterou mu poskytují technologičtí baroni prostřednictvím "sofistikované" technologické podpory.
Kontroverzní schválení společnosti Starlink v Gaze
Izraelská vláda 12. ledna schválila využívání služeb Starlinku v nemocnici Al-Shifa v Gaze, údajně pro lékařské účely.
Toto schválení by nemělo být považováno za čistě humanitární gesto. Místo toho vytváří základ pro další potenciální zákeřnou integraci společností Palantir a Starlink, která odráží jejich spolupráci na Ukrajině.
Tím, že umožňuje pokročilou satelitní komunikaci, schválení Starlinku v Gaze potenciálně podporuje vojenské operace, což naznačuje vytvoření "digitálního smrtícího řetězce" za fíkovým listem humanitární pomoci.
Brutální obléhání nemocnice Al-Shifa izraelskými silami, zahrnující krutá zvěrstva vůči civilistům i zdravotnickému personálu, je
v příkrém rozporu s jakýmkoli údajným altruistickým záměrem, který stojí za nasazením Starlinku. Po dvoutýdenním obléhání, které skončilo 1. dubna, byla nemocnice Al-Shifa z velké části zničena a v jejím okolí byly nalezeny stovky mrtvých Palestinců, včetně masových hrobů.
Vyvstává otázka: bylo toto široce medializované schválení společnosti Starlink v Al-Shifa jen slabou PR salvou, která položila základy pro začlenění výrobků společnosti do izraelských vojenských operací uvnitř Pásma Gazy? Načasování a kontext těchto událostí vyvolávají znepokojivé otázky ohledně skutečných záměrů společnosti Starlink i Tel Avivu.
Elon Musk
Muskova vysoce medializovaná návštěva Izraele 27. listopadu 2023, kde se setkal s Netanjahuem, nebyla zdaleka jen diplomatickou událostí. Musk, který si díky akvizici sociální sítě Platform X pečlivě pěstuje image zastánce svobody projevu,
a tuto roli si pěstuje jako pečlivě ušitý lesklý oblek, se ocitl v zajetí propagandistického představení organizovaného Izraelem.
Tento scénář připomíná mýtus o Ikarovi, který navzdory horku letěl příliš blízko slunci s křídly z vosku a peří.
A podobně i Muskovo angažmá ve spolupráci s Netanjahuem a izraelskou vládou uprostřed rostoucí kontroly válečných zločinů může zničit jeho pečlivě budovanou image. Při zpětném pohledu, kdy vyšetřování těchto zločinů Mezinárodním trestním soudem sílí, vrhá takové setkání dlouhý stín na Muskovu pečlivě pěstovanou osobnost.
Odpovědnost technologických špiček
Nedávná soudní řízení, jako je žaloba Mezinárodního centra spravedlnosti pro Palestince (ICJP) proti britským ministrům, poukazují na rostoucí snahu pohnat k odpovědnosti strůjce genocidy.
Významní představitelé technologického průmyslu však zůstávají očividně nepotrestáni. Ale proč? Tato situace odráží stíhání osob v nacistickém Německu, které svou technologickou a logistickou podporou umožnily holocaust, a zdůrazňuje potřebu komplexní odpovědnosti v moderní době.
Statuty Mezinárodního trestního soudu (ICC), Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR) výslovně uznávají různé formy spoluviny. Patří mezi ně napomáhání a podněcování, které zahrnují poskytování potřebných nástrojů a podpory pro páchání válečných zločinů a genocidy.
Z tohoto právního rámce vyplývá, že vedoucí pracovníci v oblasti technologií, jejichž inovace napomáhají rozsáhlému násilí, by měli být pohnáni k odpovědnosti podle mezinárodního práva.
Propojení vyspělých technologií a války, které řídí mocní technologičtí giganti, ilustruje mrazivou realitu: nástroje určené
ke spojení a ochraně jsou využívány k ničení a devastaci. A co hůř, zdá se, že válečná pole, jako je Pásmo Gazy, jsou považována
za relativně bezrizikové testovací oblasti pro tyto systémy. Je načase, aby se obchodní spojení s genocidou stalo vysoce riskantním podnikáním, a toto úsilí musí začít v soudní síni.
Překlad originálního článku The Cradle.co: https://thecradle.co/articles/digital-kill-chains-the-dark-side-of-tech-in-warfare
![](https://e3b4d48e8d.clvaw-cdnwnd.com/40e2767f0f5b087789daece71811ae3d/200000440-60f8060f82/Karp_Headshot.jpeg?ph=e3b4d48e8d)
Alex Karp, americký podnikatel, spoluzakladatel a CEO společnosti Palantir Technologies .